Damptogfestival i Dresden

Vi inviterer til Dresden og den spektakulære Dresden Steam Festival, hvor historiske damplokomotiver, utstillinger og nostalgiske togturer står i sentrum. Vi bor sentralt ved Elbe-elven, kort vei fra festivalområdet. I tillegg til festivalen nyter vi en praktfull barokkby, togtur og hestekjerre i Moritzburg, elvecruise til slottet i Pillnitz – og besøk i porselensbyen Meissen, kjent for Europas eldste porselensproduksjon.

 

REISEFAKTA

Dato:  09.-13.04  2026

Pris: kr 19 950,-

Påmeldingsfrist:  03.02. 2026

 

PRISEN INKLUDERER:

  • Reiseleder fra Boreal Adventure
  • Fly Stavanger – Dresden t/r med Lufthansa
  • Overnatting 4 netter på 4* hotell inkl. frokost og turistskatt
  • Middag på restaurant ankomstkvelden
  • Guidet vandring i Dresden
  • Tur med smalsporet tog Moritzburg – Radebeul
  • Tur med hest og vogn i Moritzburg
  • Inngangsbillett Dresden Steam Festival inkl. tur med damptog
  • Båttur på elven Dresden – Pilnitz inkl. kaffe og kake
  • Utflukt til Meissen guidet vandring og inngang porselensfabrikken
  • Program som beskrevet

 

IKKE INKLUDERT:

  • Enkeltromstillegg 4 netter: kr 1 600,-
  • Evt. tips til lokalguide/sjåfør

 

Vi gjør oppmerksom på at reiseleder ikke kan yte særskilt assistanse til noen av deltakerne under reisen. Det er deltakers ansvar å være i god nok form, fysisk og psykisk, og ha en god nok helse til å kunne delta på reisen som beskrevet. Matallergier eller andre særskilte behov skal meldes fra om ved påmelding.

Informasjonsbrev om turen sendes ut 10-14 dager før avreise. Sjekk at navn på alle påmeldte på bestillingsbekreftelsen er identisk med pass, inkl. alle for-, mellom og etternavn slik at det blir riktig på flybilletten (navne endring kan medføre merkostnader).

Inkludert i reisen
  • Reiseleder fra Boreal Adventure
  • Fly Stavanger – Dresden t/r med Lufthansa
  • Overnatting 4 netter på 4* hotell inkl. frokost og turistskatt
  • Middag på restaurant ankomstkvelden
  • Guidet vandring i Dresden
  • Tur med smalsporet tog Moritzburg – Radebeul
  • Tur med hest og vogn i Moritzburg
  • Inngangsbillett Dresden Steam Festival inkl. tur med damptog
  • Båttur på elven Dresden – Pilnitz inkl. kaffe og kake
  • Utflukt til Meissen guidet vandring og inngang porselensfabrikken
  • Program som beskrevet

Dagsprogram

  • TOR 09. april: Avreise til Dresden

    Din Boreal Adventure reiseleder møter deg på flyplassen på avtalt tidspunkt. Avreise med Lufthansa kl. 13:00 til Frankfurt for mellomlanding, ankomst Dresden kl. 18:00. Buss venter og tar oss med til Dresden og innsjekk på Hotel Am Terrassenufer for 4 netter. Hotellet ligger rett ved Elbe-elven på Terrassenufer i Dresdens Innere Altstadt, også kalt «Elbflorenz». Vi spiser middag sammen på en lokal restaurant og ser frem til flotte dager i en vakker by.

    Avreise til Dresden
  • FRE 10. april: Dresden og tur med Lößnitzgrundbahn

    Dresden, hovedstaden i den tyske delstaten Sachsen, ligger vakkert til ved elven Elbe og er kjent for imponerende barokkarkitektur. Byen kalles ofte "Elbflorenz" – Elbens Firenze – på grunn av sine vakre bygninger, særlig fra 1700-tallet. Lokalguide tar oss med på en 2t vandring i byen slik at vi blir litt bedre kjent.
    Senere reiser vi med det historiske damptoget Lößnitzgrundbahn fra Radebeul til den idylliske slottsbyen Moritzburg. Toget går gjennom skoger, landsbyer og kulturlandskap – en stemningsfull opplevelse.
    I Moritzburg venter en rolig times hestekjerretur rundt det vakre barokkslottet Schloss Moritzburg, kjent fra julefilmen Tre nøtter til Askepott. Retur til Dresden med samme tog.
    Foto: Kati Schmidt

    Dresden og tur med Lößnitzgrundbahn
  • LØR 11. april: Dresden Steam Festival

    Dagen brukes i sin helhet på festivalen som ligger kun 1,5 km fra hotellet, inngangsbillett inkl. Du kan utforske det historiske jernbanedepotet, se damplokomotiver i aksjon og besøke utstillinger, rundhus og museum.
    Om ettermiddagen venter en spennende dampdrevet togtur fra festivalens program, der du får kjenne lukten av kull og lyden av ekte jernbanekultur i bevegelse. Togturen gir et unikt innblikk i regionens jernbanehistorie.

    Dresden Steam Festival
  • SØN 12. april: Dresden Steam Festival og elvecruise til Pilnitz

    Vi starter dagen med enda en stemningsfull damptogtur fra programmet til Dresden Steam Festival. Søndag formiddag byr ofte på et spektakulært høydepunkt: to damplokomotiver kjører parallelt opp den bratte Tharandt-stigningen, og overhaler hverandre flere ganger. Her kjenner du dampkraften på nært hold – en opplevelse for både entusiaster og nysgjerrige!
    På ettermiddagen, kl. 14:00–17:15, går vi om bord på et hyggelig elvecruise – «Castle Tour» fra Dresden til Pillnitz og tilbake. Turen følger Elben forbi grønne åssider og elegante villaer, og underveis serveres det kaffe og kake om bord. Et rolig og vakkert avbrekk etter formiddagens damp og action!

    Dresden Steam Festival og elvecruise til Pilnitz
  • MAN 13. april: Meissen / hjemreise

    Etter utsjekk kjører vi buss til Meissen, en av Tysklands eldste byer og kjent for Europas første porselensproduksjon.
    Kl. 11:30–13:00 besøker vi den berømte porselensfabrikken, hvor eksklusivt porselen fortsatt lages etter gamle teknikker. Vi får innblikk i hele prosessen og kan besøke utstillingen og butikken.
    Deretter er det lunsj på egen hånd før en guidet byvandring kl. 14:00–15:30 gjennom Meissens historiske sentrum, med brosteinsgater, domkirke og Albrechtsburg-slottet.
    Transfer til flyplassen for innsjekk og avgang med Lufthansa til Frankfurt kl. 18:45. Videre flyvning fra Frankfurt kl. 21:05, ankomst Stavanger lufthavn kl. 22:55.

    Meissen / hjemreise

Hotell

    SA_Damptogfestival_Dresden_09.04.2026

UtgåendeReisemålLedige plasserFra kr.
9/4SA Damptogfestival i Dresden Mer enn 819 950,-Bestill